Zastosowanie wózków widłowych jest uzależnione od ich parametrów.

Obecnie wózki widłowe są wykorzystywane w wielu różnych branżach. Dlatego też ich zastosowanie można omówić raczej w sposób ogólny niż w szczegółowy. Zwłaszcza jeśli chcielibyśmy zrobić to w kilku zdaniach, co chcemy właśnie uczynić.

Na wstępnie trzeba zaznaczyć, że poszczególne wózki widłowe różnią się od siebie wieloma parametrami, które w zasadzie decydują o funkcjonalności tych maszyn. Z pewnością należy zwrócić uwagę, na takie parametry jak napęd wózka, maksymalny udźwig oraz wysokość uniesienia transportowanych towarów. Właściwie są to podstawowe parametry takich urządzeń.

Niektórzy mogą powiedzieć, że zastosowanie wózków widłowych jest dość ograniczone. Od co, mogą one w końcu tylko przenosić materiały z miejsca na miejsce, co raczej nie jest zbyt urozmaiconą funkcjonalnością. Jednakże właśnie ona warunkuje, że te urządzenia są wykorzystywane w wielu branżach i obiektach, które w zasadzie nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Magazyny, hale produkcyjne, gospodarstwa rolnicze i wiele innych nie może teraz obejść się bez takich maszyn transportowych.

Biorąc to pod uwagę, może stwierdzić, że w przyszłości wózki widłowe znajdą zastosowanie także w innych dziedzinach. Ponadto ich producenci, wciąż szukają dla nich nowych możliwości.